همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود برگزار شد

شناسه خبر : 49350

1396/07/25

تعداد بازدید : 231

همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود برگزار شد
همایش طلیعه حضور ویژه طلاب پایه اول مدارس علمیه خواهران استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران استان قم همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود این استان، در جوار ملکوتی کریمه اهل بیت(سلام الله علیها) در اردوگاه یاوران مهدی برگزار گردید.

این همایش  با حضور  400 نفر ازطلاب مدارس استان قم ، كاشان و آران بیدگل روز  پنج شنبه  20  مهرماه با هدف آشنایی طلاب جدید الورود با جایگاه طلبگی در مجتمع یاوران مهدی در جوار مسجد مقدس جمکران برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین صالح مدیر محترم حوزه های علمیه خواهران استان قم ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی حضور میهمانان و اساتید معزز و طلاب گرامی استان قم از حضور این بزرگواران تقدیر و تشکر کرد.

آقای صالح ضمن بیان خصوصیات معنوی قم بیان داشتند: در عصر غيبت ،اين شهر را شهر معدن علم معرفي كردند كه از آن علم به ساير بلاد منتشر خواهد شد،امام صادق(ع)مي فرمايند: در آينده علم از كوفه پنهان مي شود و در شهري به نام قم درآخرالزمان مستقر مي شود و معدن علم در قم خواهد بود،اين معدن بودن به گونه اي است كه علم از قم به تمام دنيا منتشر خواهد شد و خداوند اهل قم را قائم مقام حجت قرار خواهد داد به گونه اي كه اگر قم نباشد زمين و زمان به هم خواهد ريخت.

ایشان ابراز داشتند:  افتخار ما به دو جهت است،يكي به دليل مفتخر  شدن به طلبگي و ديگري به دليل طلبگي در شهر  مقدس قم است و توصيه  اي كه به  طلاب داشتنند اين بودكه  هدف خود رامشخص كنند و دو هدف مهم طلبگي را خود سازي و تربيت نفس و ديگري را ساختن اجتماع و مردم دانستند.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمين آقاي حمید محمدي به بيان جايگاه و اهداف طلبگي پرداختند.

آقای محمدیبا اشاره به حديث "فمن عرف نفسه فقد عرف ربه"  فرمودند: اگر انسان مي خواهد مراتب عاليكمال را طي كند و ديكران را هدايت كند بايد در اولين گام ارزش هاي وجودي خود را بشناسد تا بتواند به همه چيز و همه جا دست پيدا كند،غايت همه ما معرفت الله است تا به لقا الهي برسيم.

همچنين وی هدف آرمان هاي حوزه هاي علميه را ترويج عبوديت دانست وبندگي خدا بايد گسترش پيدا کند و عبد

صالح بايد تربيت شود  از طريق فهم دين ،ابلاغ دين ،تحقيق در دين ، تبليغ دين،وتحقق دين.

در بخش دیگری از این همایش بانو مجتهده گلگیری به ويژگيهاي اخلاقي، معنوي و آداب طلبگي پرداختند.

 ایشان ضمن معرفی کوتاه از زندگی خود اظهار داشتند بايد كساني كه در حوزه ها تحصيل مي كنند فرزندان خود را طوري تربيت كنند كه پس ازاتمام دوران دبيرستان به حوزه  علاقه مند شوند.

ايشان در پايان صحبتهاي خود با اشاره به توصيه هاي امام خميني (ره) به طلاب فرمودند:طلاب بايدخصوصياتي

همچون كوشا بودن در تحصيل علم،تهذيب نفس ، دوري واجتناب از دنيا، كه اگر اين خصوصيات را داشته باشد موفق خواهند شد.

 در ادامه جناب آقاي خالقي به تبيين نظام تعلیم و تربیت حوزه های علمیه اشاره داشتند.

آقای خالقی اظهار کردند: در نظام اخلاقی ، نظام توحیدی هم باید پرورش یابد، اخلاق و تربیت و تهذیب با هم پرورش بیابند؛ اگر پختگی در طلبگی برای انسان فراهم شود انسان همیشه مسئول می ماند .

اين برنامه با معرفی طلبه نمونه سرکار خانم مجاوری و آسیب شناسی فضای مجازی به پایان رسید.