درس اخلاق

شناسه خبر : 50765

1396/08/23

تعداد بازدید : 15

درس اخلاق
درس اخلاق در مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها بیدگل برگزارگردید

درس اخلاق با حضور طلاب و سخنرانی سرکار خانم انتصاریان در مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها برگزار شد.

ایشان با اشاره به شهادت پیامبر(صل الله علیه و آله) و امام حسن (علیه السلام) بیان داشتند مقارن بودن این دو واقعه نشان از مشابهت آن دو حضرت در اخلاق و ویژگی ها دارد . آن بزرگواران در ویژگیهایی همچون بخشش و کرامت با هم مشابهند. همانطور که پیامبر کریم است امام حسن نیز کریم است و کریم یعنی دادن همه چیز در راه خدا .امام حسن (علیه السلام) 2 بار در زندگی همه اموال خود را بخشیدند.لذا می توان در شب شهادت آن حضرت با در خواست و الحاح توشه سال را برگیریم.

در رابطه با امام رضا(علیه السلام) فرمودند آن بزرگوار در درخواست علم و ازدواج کمک می کنند.

از دیگر ویژگی های آن دو بزرگوار محافظت بر اوقات نماز و مواسات با برادران دینی بود. مواسات یعنی گذشت از خودم و دادن به دیگری است.

ما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید با برادران دینی مواسات داشته و با اهل سنت دشمنی نکنیم.ایشان با اشاره به مواسات با اهل سنت بیان داشتند که برگزاری جشن در ربیع و لعن بر عمر صحیح نیست و این رفتارها موجبات آزار شیعیان را فراهم می کند.ایشان در ادامه به ارائه ادامه مطالب جلسات گذشته در مورد رفتار طلاب پرداختند و در این چلسه به بحث زینت های طلاب پرداختند.

ایشان با اشاره به عرفیات بیان داشتند:عرفیات چیزی است که وقتی مردم عام آن را در طلبه ببینند ، از آن تنفر دارند.از جمله زینت های طلاب تواضع است.طلبه باید متواضع باشد و فکر کند چیزی بلد نیست.

بساری از طلاب که مسن تر از اساتید هستند نباید خود را بالاتر از طلاب بدانند و باید در مقابل استاد متواضع باشند.

از دیگر ویژگیهایی که باید در طلبه باشد احسان است .احسان گاهی از جان و گاهی از مال . گاهی از معلومات است .

از دیگر زینت های طلبه صبر و بردباری است.طلبه در صبر بر عبادت ، معصیت ومصیبت بردبار باشد.

در مواقع گناه باید مواظب باشیم و صبر کنیم.گاهی غیبت ها تبدیل به تهمت می شود.طلبه باید اهل نماز اول وقت و تهجد باشد کسی که نماز اول وقت می خواند برکت وقت دارد و امکان ندارد با کمبود وقت مواجه شود.بسیاری از گناهان توفیق عبادات را از انسان می گیرد و طلبه باید مزین به اخلاق الهی شود تا بتواند به مقامات والا نائل شود. در ادامه با دعا مراسم را خاتمه دادند.