جشنواره کتاب یار

شناسه خبر : 57539

1396/12/21

تعداد بازدید : 3

جشنواره کتاب یار، در مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) قم، با حضورخانم شکوریان، مسوول مقر کتاب و خانمها درویشی و بذر افشان، از اساتید محترم مدرسه برگزار شد.

به همت مدیر محترم مدرسه علمیه حضرت فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) قم، جشنواره کتاب یار در مدرسه برگزار شد.

در این مراسم که همه طلاب حاضر در مدرسه شرکت داشتند، خانم شکوریان با اشاره به وضع نابسامان فرهنگی جامعه، مخصوصا قشر جوان و نوجوان، اظهار داشت: با توجه به آمار تعداد مدارس در قم و تعداد طلاب ساکن در قم، نباید هیچ مدرسه‌ای بدون مبلغ  باشد.همچنین با اشاره به فعالیتهای برون مرزی و شبانه‌روزی امام موسی صدر و شهید چمران، گفت: چه معنی دارد طلبه، به جای اینکه، دغدغه فرهنگی داشته و در میدان کار و تلاش و جهاد باشد و بر دیگران تاثیر گذار باشد، خودش تحت تاثیر ظواهر و مادیات و مد قرار گیرد.

  ایشان ادامه دادند: درجه‌بندی گناه، طبق آیات و روایات، با درجه‌بندی ما از گناه، خیلی متفاوت است.به عنوان مثال، در روایت داریم: الغیبه اشد من الزنا، در حالیکه ما غیبت را خیلی کوچکتر از زنا میدانیم. اگر چنین نگاهی به اعمالمان داشته باشیم، متوجه می‌شویم چقدر گناه از ما سر می‌زند، در حالیکه از آن غافل هستیم. یکی از گناهانیکه اکثر ما طلبه‌ها به آن مبتلا هستیم، غفلت از مطالعه کتاب است. چرا که مقام معظم رهبری به عنوان نایب امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، که اطاعت از ایشان بر ما واجب است، می‌فرمایند: کتاب خوانی، واجب دینی و فریضه است. در جای دیگر می‌فرمایند: بالاترین معروف، حفظ نظام است. همچنین می‌فرمایند: من اگر بدانم هر روز یک ساعت حرف بزنم، نتیجه‌اش این می‌‍شود که مردم کتابخوان می‌شوند، حاضرم روزی یک ساعت و نیم حرف بزنم... . با این حساب، تکلیف ما طلاب که نسبت به مطالعه کتاب و امربه معروف سستی می‌کنیم معلوم است.                                                                               

خانم شکوریان، در پایان سخنانش، با تاکید بر مطالعه بیانات مقام معظم رهبری تصریح کرد: ما زمانی می‌توانیم ادعا کنیم سرباز امام زمان(عج الله تعالی فرجه الشریف) هستیم که هر لحظه گوش به فرمان نایبش باشیم و به دستوراتش عمل می‌کنیم.بنابر این، مطالعه کتاب و تبلیغ و هدایت قشر جوان، باید جزء برنامه‌های ضروری و روزانه ما باشد.همچنین از خواهران دعوت کرد تا در مقر کتاب حضور یابند و از نزدیک با برنامه‌های مقر و نحوه تبلیغ در مدارس آشنا شوند.

همچنین خانم رقیه درویشی، از اساتید مدرسه ، بیاناتی در ذکر فضایل حضرت فاطمه‌ی زهرا(سلام الله علیها) ایراد فرمودند و مولودی خوانی توسط یکی از خواهران مداح مدرسه، صورت گرفت.

در پایان، تجلیل از برگزیدگان مسابقات کتاب یار و برگزیدگان مرحله دوم مسابقه حفظ سوره های مبارکه یس و واقعه که توسط واحد فرهنگی مدرسه برگزار شد، و برگزیدگان جشنواره غذا توسط مدیر محترم مدرسه و جمعی از اساتید، به عمل آمد.همچنین تجلیل ویژه از بانوی نمونه طلبه در فرزندآوری و ... وپنج نفر از طلاب که مسمی به اسم فاطمه بودند، صورت گرفت.

  قابل ذکر است که، طبق پیگیری که از طرف مدرسه انجام شد، حدود 29 نفر از طلاب، جهت انس بیشتر طلاب با کتاب و کتابخوانی، به مقر کتاب فرستاده شدند و جلسه‌ای با حضور خانم شکوریان و سایر مسوولین مقر، در آنجا برگزار شد.با توجه به اهمیت مساله کتابخوانی، تکالیف جلسات بعدی خواهران که قرار است با خانم شکوریان در مقر برگزار شود، توسط ایشان، برنامه ریزی شد.