نشست مشترک معاونان مدیریت استان قم برگزار شد

شناسه خبر : 61373

1397/03/23

تعداد بازدید : 154

نشست مشترک معاونان مدیریت استان قم برگزار شد

نشست مشترک معاونان مدیریت استان قم با حضور مدیر مرکز مدیریت خواهران حجت الاسلام بهجت پور و مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم حجت الاسلام صالح برگزار شد.

 

حجت السلام صالح با ارائه گزارشی از وضعیت مدارس تحت پوشش استان قم فقدان ثبات مدیریتی را یکی از آسیب های بزرگ مدارس استان قم شمرد و خاطر نشان کرد: با وجود تیم حاضر و بسیار منسجم و صاحب نظر در سطح معاونت ها توانستیم به اجماع خوبی برای رفع این مشکلات برسیم و در گام بعدی با ارائه چندین ایده و طرح و کار بنیادی در مدیریت استانی سعی در ارتقاء رتبه استان قم داریم.

 

وی در ادامه با اشاره به راه اندازی مرکز پژوهشی نورالزهرا خبر از اجرای طرح آموزش پژوهش محور با همکاری معاونت آموزش دادند و با تشریح طرح مبشران در بخش فرهنگی فرمودند: با هدف تربیت طلاب مهذب و کارآمد طرح مبشران را مطرح کردیم تا طلاب در کنار مباحث آموزشی مهارت های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را آموزش ببینند تا در محیط تبلیغی، سبک زندگی و فرهنگی اجتماعی بتوانند حضور فعال تری داشته باشند.

 

حجت الاسلام صالح در ادامه گزارش خود از بهینه سازی کادر مدارس خبر دادند و گفتند: در سرکشی از مدارس متوجه شدیم که کادر مدارس آن جایگاهی که باید داشته باشند ندارند و به همین جهت در حال شناسایی افرادی که قابلیت و توانایی مدیریت مدارس در طراز قم را دارند هستیم. چرا که یکی از استلزامات اجرای طرح مدرسه محوری رساندن کادر مدارس به استانداردهای علمی و مهارتی است.

 

خانم بهشتی معاونت پژوهش مدیریت استان قم در ادامه صحبت های حجت الاسلام صالح به آسیب شناسی تعامل مرکز مدیریت حوزه و مدیریت استان ها پرداختند و گفتند: با توجه به برنامه ریزی های متمرکزی که مرکز مدیریت انجام داده شاید وحدت رویه ایی به کارهایی که در مدیریت استان ها انجام می شود ببخشد ولی بخاطر عدم توجه به شرایط استان ها و در نظر نگرفتن شرایط و توانمندی هایشان در  امور مختلف مستلزم صرف هزینه و وقت زیادی است. اگر مرکز مدیریت کلان تر اندیشه کند و اختیار ورود به ریز موضوعات را به مراکز استان ها بسپارد، از بسیاری از این آسیب ها کاسته می شود چرا که مدیریت استان ها شرایط مدارس را بهتر می دانند.

 

ایشان در ادامه عدم توجیه مسئولین وکارشناسان در مرکز مدیریت نسبت به مسائل را از دیگر آسیب ها شمردند و گفتند: گاهی اوقات وورد به جزئیات مدارس استان ها از طریق مرکز انجام و تصمیم گیری می شود و مدیریت استان کاملا نادیده گرفته می شود در صورتی که مدیریت استان از شرایط و پیشینه بحث کاملا مطلع است و ممکن است مرکز آن اشراف را نداشته باشد.

 

خانم بهشتی در ادامه به عدم انسجام بین بخش ها و هسته های پژوهشی اشاره کردند و گفتند: ما باید ساعات پژوهشی مان به گونه ایی اجرا شود که فرد در پایان به قابلیت نوشتن پایان نامه ها برسد. و جشنواره هایمان باید نتیجه کانون ها و هسته هایمان باشد ولی در عمل ارتباطی بین این ها وجود ندارد. و شاید علتش بزرگ شدن هر کدام از این بخش هاست و به دلیل ساختار فربه ایی که هر کدام از این موارد ایجاد شده این انسجام را نمی بینیم.

 

وی در انتهای صحبت های خود خواستار شفاف سازی در مورد تغییرات پیش رو و اطلاع رسانی درباره برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت آتی شدند.

 

خانم کبیری معاونت فرهنگی مدیریت استان در ادامه جلسه به بررسی آسیب های بخش فرهنگ و تربیت پرداختند و گفتند: کمیت گرایی به جای کیفیت گرایی یکی از آسیب های مهم بخش فرهنگ و تربیت است. بنابراین ما نباید اصل را بر تنوع و تعدد مباحث فرهنگی بگذاریم. همچنین وجود نگاه سطحی نشان گر عدم وجود یک نقشه جامع در بحث فرهنگ و تربیت است. آسیب شناسی، نیاز سنجی طلاب، الویت بندی کردن بحث ها، برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت دقیق و منظم تا حدود قابل توجهی از آسیب ها می کاهد.

 

ایشان با تأکید بر ثبات در بحث فرهنگ و خانواده به مشکلات در بخش نیروی انسانی متعهد و متخصص اشاره کردند و در این راستا به دلیل اینکه اساتید بیشترین ارتباط را با طلاب دارند خواستار ارتقاء سطح آموزش اساتید در بحث اخلاق و تربیت شدند.

 

خانم کبیری در ادامه به بررسی آسیب ها و مشکلات مبلغین پرداختند و گفتند: آموزش های مبلغین کاربردی نیست و بیشتر نظری می باشد که این نیازمند برنامه جامعه تعلیم و تربیت است. همچنین عدم حمایت های مالی و معنوی از طلاب را موجب بی انگیزه شدن طلاب در امر تبلیغ می شود.

 

وی در انتها به اهمیت نشاط جسمی و روحی بانوان اشاره کردند و خواستار برنامه ریزی و دقت نظر بیشتری شدند.

 

گفتنی است جلسه معاونان در راستای نشست مدیران و نخبگان فرهنگی، آموزشی و پژوهشی مدارس استان قم و کاشان در اردوگاه نرجس خاتون و به صرف ضیافت افطار برگزار شد.

 

اخبار مرتبط

نشست مشترک حوزه های علمیه استان قم و کاشان برگزار شد

نشست مشترک نخبگان مدارس استان قم و کاشان برگزار شد

نشست هم اندیشی مدیران مدارس استان قم و کاشان برگزار شد

ضیافت افطاری به میزبانی مدیریت استان قم برگزار شد