تحصیل در حوزه های علمیه هویت سه گانه بانوان را حفظ می کند

شناسه خبر : 65541

1397/07/21

تعداد بازدید : 223

تحصیل در حوزه های علمیه هویت سه گانه بانوان را حفظ می کند
حجت الاسلام و المسلمین صالح رئیس مدیریت حوزه های علمیه استان قم در همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود عنوان کرد: در سیستم آموزشی و تربیت حوزه های خواهران سعی شده است که هویت 3 گانه زنانگی، همسرانگی و مادرانگی بانوان در همه عرصه ها حفظ شود.

حجت الاسلام و المسلمین صالح مدیر محترم حوزه علمیه استان قم در همایش طلیعه حضور ویژه طلاب جدیدالورود حوزه علمیه خواهران با اشاره به وظایف اجتماعی زنان بر حضور زنان در جامعه با هدف اقامه دین تاکید کرد و گفت: رسالت زن مسلمان جدای از اجتماع و جامعه نیست و بدون توجه به مقولات اجتماعی فرهنگی و سیاسی صورت نمی گیرد، زن و مرد در مقولات اجتماعی باید حضور فعال داشته باشند.

 

ایشان در ادامه با اشاره به حفظ هویت سه گانه بانوان در عرصه اجتماع بیان کرد: رسالت بانوان در عرصه فعالیت های اجتماعی بسیار سنگین تر از مردان است چرا که باید در این عرصه علاوه بر انجام رسالت اجتماعی خود و اقامه دین مراقب حفظ هویت زنانگی، هویت همسرانگی و هویت مادرانگی خود در این عرصه باشند بخاطر اینکه عرصه های اجتماعی عرصه های سختی است و حفظ این اصول در کنار عرصه ها دشوار است و زن باید با حفظ این هویت زنانگی خود وارد اجتماع شود.

 

حجت الاسلام صالح با بیان این که حوزه های علمیه خوهران این 3 هویت را برای بانوان حفظ می کند عنوان کرد: در سیستم آموزشی و تربیت حوزه های خواهران سعی شده است که هویت 3 گانه بانوان در همه عرصه ها حفظ شود.

 

وی در ادامه لازمه ورود بانوان به عرصه حوزه را هدف گذاری و نیاز سنجی در سطح جامعه خواند و گفت: طلبه برای ورود به حوزه در گام اول باید تحقیق کند که هدفش از ورود به حوزه چیست، و لازمه هدف گذاری تحقیق و نیاز سنجی دین و جامعه است. و اگر بدون هدف وارد حوزه شود در نهایت سرخورده و از حوزه خارج می شود.

 

ایشان امید و انگیزه را از آثار هدف گذاری توسط طلبه خواند و گفت: حوزه به خاطر طولانی بودن مدت تحصیل نیازمند هدف گذاری است که هدف گذاری باعث انگیزه و امید می شود و امید و انگیزه باعث نشاط علمی و اجتماعی می گردد که اگر طلبه ای نشاط علمی و اجتماعی نداشته باشد در مسیر با چالش مواجه خواهد شد چرا که طلبه باید احساس مفید بودن و اثر گذری بکند که همگی معطوف به این اصل است.

 

 مدیر حوزه علمیه خواهران قم بر حفظ هویت طلبگی در همه عرصه تاکید کرد و حفظ ارتباط با منابع اصلی وکتاب های علمی، دینی و روایی را در راستای رسالت اقامه دین در سطح جامعه ضروری دانست و گفت: استان قم به دلیل داشتن جایگاه نخبگانی و معدن  عظیمی که دارد می خواهد تبدیل به یک مرکز نخبگانی شود بخاطر همین تصمیم بر سرمایه گذاری در سطح 3 و 4 داریم چرا که پتانسیل منابع اموزشی و پژوهشی که در سطح قم است برای سطوح عالیه خودمان استفاده و رشته های مناسب با زن و خانواده تاسیس شود.

 

وی با نوید بر اینکه در صدد تدوین موضوعات بین رشته ای متناسب با زنان هستیم گفت: می خواهیم قم تبدیل به یک مرکز پرورش و تربیت نیروی مستعد علمی و پژوهشی در موضوعات و مسائل مبتلا به زنان شود. الان در سطح بین المللی و بعضا داخلی مراکز غیر حوزوی نظریه پردازی می کنند انشالله میخواهیم حوزه های علمیه را تبدیل به مرکز زن و امور خانواده بکنیم.

 

گفتنی است همایش طلیعه حضور هر ساله ویژه طلاب جدیدالورود حوزه های علمیه خواهران در سطح استان های سراسر کشور برگزار می شود.

 

اخبار مرتبط

همایش طلیعه حضور برگزار شد