پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹ ذي الحجة ۱۴۴۲

سایت مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم

ویژه نامه شهادت حضرت رقیه(سلام الله علیها)

شناسه نوشته : 27096

1398/07/11

تعداد بازدید : 188

شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها

 
 
 
سالروز شهادت ريحانه امام حسين (ع) حضرت رقيه‌ (س) است که سندي بر مظلوميت خاندان پيامبر‌ (ص) مي‌باشد. چنانچه معروف است دختری از دختران امام حسین (ع) در کودکی در کربلا حضور داشت. صحنه های عطش، غارت خیمه ها را با دو چشم خود دید. رقیه سه ساله نیمه شب در خرابه شام در کنار رأس پدر غریبانه جان داد. رقیه جان! فریاد جگرخراشت را در خشت خشت خرابه های شام مویه می کنم و وسعت رنجت را با کوه ها در میان می گذارم.
 

حضرت رقیه علیها السلام در منابع تاریخی

حضرت رقیه فرزند امام حسین علیه السلام است. بر اساس نوشته‏ های بعضی کتاب‏های تاریخی، نام مادر حضرت رقیه(علیهاالسلام)، امّ اسحاق است که پیش‏تر همسر امام حسن مجتبی (علیه‏السلام) بوده و پس از شهادت ایشان، به وصیت امام حسن (علیه‏السلام) به عقد امام حسین (علیه‏السلام) درآمده است. در مورد تاریخ تولد حضرت رقیه چیزی معلوم نیست. در تعداد دختران امام حسین و نامهای آنها اختلاف وجود دارد. آنچه از منابع بدست می آید امام حسین علیه السلام دارای چهار دختر بنامهای فاطمه کبری، فاطمه صغری، سکینه و رقیه بوده است. اصل وجود دختری چهار ساله برای امام حسین علیه السلام در منابع شیعی آمده است. در کتاب کامل بهائی نوشته علاء الدین طبری (قرن ششم هجری) قصه دختری چهار ساله که در ماجرای اسارت در خرابه شام در کنار سر بریده پدر به شهادت رسیده، آمده است. اما در مورد نام او، آیا رقیه بوده یا فاطمه صغری و... اختلاف است.

رقیه بنت الحسین (رحمها الله)

تحقیقی درباره حضرت رقیه سلام الله علیها

سیر تاریخی سرگذشت حضرت رقیه علیها السلام در منابع تاریخی

گفتاری پیرامون حضرت رقیه (س)

پژوهشی در هویت تاریخی حضرت رقیه (علیهاالسلام)

پاسخی به شبهه درباره حضرت رقیه(س)

آیا امام حسین(ع) دختری با نام حضرت رقیه(س) داشتند؟

نام واقعی رقیه دختر امام حسین(ع)

سن حضرت رقیه (س) و تاریخ شهادت ایشان

مشهور این است که ایشان سه یا چهار بهار بیشتر به خود ندیده و در روزهای آغازین صفر سال 61 ه .ق، پرپر شده است.

یکی از کتاب‏های کهن که در زمینه حضرت رقیه مطالبی نقل نموده، کتاب اللهوف از سیدبن طاووس است. وی می‏ نویسد: «شب عاشورا که حضرت سیدالشهداء (علیه ‏السلام) اشعاری در بی وفایی دنیا می‏خواند، حضرت زینب (علیهاالسلام) سخنان ایشان را شنید و گریست. امام (علیه‏ السلام) او را به صبر دعوت کرد و فرمود: «خواهرم، ام کلثوم و تو ای زینب! تو ای رقیه و فاطمه و رباب! سخنم را در نظر دارید [و به یاد داشته باشید] هنگامی که من کشته شدم، برای من گریبان چاک نزنید و صورت نخراشید و سخنی ناروا مگویید [و خویشتن دار باشید.]

بعد از واقعه عاشورا دشمن تمام کسانی را که زنده مانده بودند ، اسیر کرد. میان این اسرا، یک دختر کوچک هم دیده می ‏شد. این دختر کوچک رقیه بود. رقیه دختر امام حسین علیهاالسلام که حالا بعد از شهادت پدرش به همراه عمه ‏اش زینب و اسرای دیگر به طرف شام می ‏رفت. از داخل خرابه های شام، صدای یک کودک به گوش می ‏رسید. تمام کسانی که در میان اسرا بودند، می ‏دانستند که این صدای رقیه دختر کوچک امام حسین است. رقیه از خواب بیدار شده بود و سراغ پدرش را می ‏گرفت. گویا خواب پدرش را دیده بود. در این حال یزید، دستور داد سر امام حسین علیه‏ السلام را به رقیه نشان بدهند. وقتی حضرت رقیه علیهاالسلام سر بریده پدرش امام حسین علیه‏ السلام را دید، با فریاد و ناله خودش را روی سر بریده پدرش انداخت و همان جا، از دنیا رفت. مرقد مطهر حضرت رقیه علیها السلام در سوریه نزدیک به قبر حضرت زینب علیها السلام است.

رقیه سلام الله علیها

شهادت حضرت رقيه‌ (س) سندي بر مظلوميت خاندان پيامبر‌

مرقد مطهر حضرت رقیه (س)

ساكنان محله الامين كه رقيه در آن مدفون است نكته‌اى را متذكر مى‌شوند و آن اينكه ايشان به خواب يكى از سادات علوى از خاندان مرتضى آمده كه آب به داخل قبر ايشان نفوذ و آن را تخريب كرده است. اين فرد رقيه عليها السلام را سه شب در خواب مى‌بيند و لذا قبر را حفر و در آن جنازه دو كودك خردسال كه 5 سال بيشتر نداشتند را مشاهده مى‌كند و آنگاه قبر را تعمير و مرمت مى‌كند و سپس خود از دنيا مى‌رود.

چون فضاى اين مكان گنجايش زائران را نداشت، مرحوم شيخ نصراللّٰه خلخالى در 1350 ش در صدد توسعۀ مقبره و حرم برآمد؛ لذا خانه‌هاى اطراف را با كمك مردم خَيّرِ محل خريدارى كرد ولى عده‌اى راضى نشدند و به همين منوال باقى بود تا در سال 1363 ش به گفتۀ جناب حجة‌الاسلام فهرى زنجانى، نمايندۀ وقت مقام معظم رهبرى در سوريه، با خريد آن خانه‌ها و پرداخت چندين برابر قيمت آن‌ها، امر پى‌ريزى بناى جديد حرم از سوى جمهورى اسلامى و با حضور مقامات سوريه آغاز شد.

مساحت ساختمان حرم بيش از چهارهزار متر مربع است كه ششصد متر مربع از آن، صحن و فضاى باز است و بقيه را حرم و شبستان آن و مسجد ديگرى كه در مجاورت ضريح ساخته شد، تشكيل مى‌دهند. در بازسازى‌هاى اخير، اطراف ضريح و شبستان‌ها را توسعه فراوانى داده‌اند و صحن‌هاى جديدى نيز در حال احداث است.

نوع معمارى، كه اكنون در بناى حرم به كار رفته، معمارى ايرانى - اسلامى است.

صحن مسجد كه گرداگرد آن به صورت ايوانى به‌اندازۀ يك و نيم متر مسقف است، با ستون‌هاى بسيار زيباى سنگى سفيد و كنگره‌اى ساخته شده‌اند. گنبد آن به كلى تعويض و براساس معمارى ايرانى ساخته شده و دوازده ستون مرمرين در داخل حرم آن را نگه‌داشته‌اند. گرداگرد سقف و ديواره‌ها نيز كاشى‌كارى است.

مقام و مقبرۀ حضرت رقیه علیها السلام

متن زیارت نامه حضرت رقیه (علیهاالسلام)

ماجرای نبش قبرحضرت رقیه

توسل به حضرت رقیه (س)

شبهه ای درباره حضرت رقیه(س)

در سایه سار قلم

سه سالگی اش بر مدار عاشورا می چرخد. اتفاقی که طنین خنده های کودکانه اش را به غارت می برد. در عطش می ماند و می گدازد. فرات از چشمانش مهاجرت می کند. بی پناهی اش، در تمام بیابان ها تکثیر می شود.

این سه سالگی اوست که در ویرانه ای کنار کاخ سبز، به اهتزاز درآمده و مکر خاندان ابوسفیان را به زانو درآورده است.

بحر طویل حضرت رقیه(س) و امام زمان(عج)

مناجات گونه ای در محضر حضرت رقیه علیهاالسلام در حرم شریفش

وفات حضرت رقیه علیهاالسلام

حضرت رقیه علیهاالسلام

حضرت رقیه علیهاالسلام آرزوی قشنگ «بابا»

ستاره دمشق (حضرت رقیه علیهاالسلام )

کتاب شناسی حضرت رقیه(س)

1. ‫۲۰۰ داستان از مصائب و کرامات حضرت رقیه(س)، عباس عزیزی، تهران: بوستان قرآن ‫، ۱۳۸۸ و صلاه ‫، ۱۳۸۹، و قم: معصومین(ع) ‫، ۱۳۸۵.

2. ۵۵ درس زندگی از سیره ی عملی حضرت رقیه(ع)، امیرحسین علیقلی، تهران: حکمت و اندیشه، ‫۱۳۹۳.

3. ال‍س‍ی‍ده رق‍ی‍ه ب‍ن‍ت الام‍ام ال‍ح‍س‍ی‍ن (ع)، ت‍ال‍ی‍ف ع‍ل‍ی ال‍رب‍ان‍ی ال‍خ‍ل‍خ‍ال‍ی؛ م‍ت‍رج‍م ج‍اس‍م الادی‍ب، ق‍م: م‍ک‍ت‍ب ال‍ح‍س‍ی‍ن (ع) ‫، ۱۴۲۷ق.  

4. آشنایی با سیره و زندگانی حضرت رقیه(س)، عباس حیدرزاده، قم: عصر آگاهی ‫، ۱۳۹۱.

5. پژوهشی تازه پیرامون حضرت رقیه بنت الحسین خاتون محشر، مجید زجاجی مجرد، کاشان: محتشم، ۱۳۸۵ و تهران: سبحان، ‫ ۱۳۸۸.  

6. جلوه ی صبر دخ‍ت‍ر ع‍ل‍ی زی‍ن‍ب ک‍ب‍ری(س) ب‍ان‍وی ق‍ه‍رم‍ان ک‍رب‍لا: ب‍ان‍ض‍م‍ام خطبه های آن حضرت در کوفه و شام و گ‍وش‍ه ای از م‍ص‍ائ‍ب ح‍ض‍رت رق‍ی‍ه(س) همراه با زیارت آن بزرگواران، ف‍راه‍م آورن‍ده ح‍س‍ی‍ن ع‍ل‍ی زاده، م‍ش‍ه‍د: ع‍ل‍ی زاده ‫، ۱۳۸۶.

7. حضرت رقیه(س)، مهدی سلمان؛ تصویرگر فرشته منعمی، قم: براق ‫، ۱۳۸۶.

8. حضرت رقیه(س) در آینه ی شعر فارسی، محمد خرم فر، قم: طوبای محبت ‫، ۱۳۹۳.

9. حضرت رقیه (س) ناسخ التواریخ...، صادق طالبی مازندارانی، قم: لاهوتیان ‫، ۱۳۸۶.

10. حضرت رقیه(س)، علی فلسفی، مشهد: خورشید خاور، ‫ ۱۳۸۹.  

کتاب شناسی حضرت رقیه سلام الله علیها

رقیه بنت الحسین(س)

ریحانه کربلا

نگارخانه

تصویر

حرم حضرت رقیه ( س ) در دمشق

تصاویر مرقد مطهر حضرت رقیه سلام الله علیها

صوت

روضه حضرت رقیه، شب سوم محرم

روضه حضرت رقیه با صدای حاج منصور

خرابه تار تاره، تاریکه بی ستاره(زمینه)

سر رسید امشب شام غم ها(زمینه)

لینک های مرتبط

نقش کودکان در بالندگی حماسه عاشورا

ویژه نامه محرم (شبهای دهه محرم)

دانشنامه امام حسین (ع)

راهیان حسینی در مسیر اربعین حسینی

    اوقات شرعی

    امروز : پنجشنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰
    ۱۹ ذي الحجة ۱۴۴۲