معرفی معاونت فرهنگی در یک نگاه

شناسه نوشته : 26895

1398/04/16

تعداد بازدید : 882

معرفی معاونت فرهنگی تبليغي

معاونت فرهنگی تبليغي:  معاونت فرهنگی تبليغي در سه محور پرورشی، تربیتی، تبليغ و دانش آموختگان فعالیتهایی را برنامه ریزی و در مدارس اجرا می نماید.
1- بخش تهذیب و پرورش: این بخش شامل برنامه هايي از قبيل امور قرآني، نشريات، مشاوران، اخلاق و تهذيب و بزرگداشت هاي ملي مذهبي مي باشد. زیر مجموعه های این بخش عبارتند از: 

* كانون قرآن و عترت: حمایت و تجهیز کانونهای قرآنی مدارس، برگزاری دوره های حفظ، روخوانی و تجوید، برگزاری جشنواره قرآنی در سه مرحله مدرسه ای، استانی، و کشوری به صورت حضوری و آنلاين، تقویت انس با قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام از جمله فعالیتهای این بخش می باشد. گانون قرآن و عترت  با هدف نهادينه كردن فعاليتهاي قرآني و ايجاد زمينه لازم جهت مؤانست طلاب با قرآن كريم راه اندازي مي شود.

*نشریه: معاونت فرهنگی مدیریت استان قم به منظور ارزیابی موثر و کاربردی جهت ارتقاء کیفی نشریات مدارس بر آنان نظارت دارد و از چاپ نشریات حمایت مالی می کند. هم اکنون به منظور تبادل فعالیتهای فرهنگی در سطح مدارس علمیه استان، 11 نشریه فرهنگی مجوز توليد نشريه داخلي را دریافت کرده¬اند. ز این تعداد 6 نشریه به ثمر رسیده و در حال فعالیت است.
*مشاوره مدارس: فعالیتهای معاونت فرهنگی استان در این بخش شامل راه اندازی و تجهیز دفاتر مشاوره مدارس، جذب و گزینش مشاورین، حمایت، پشتیبانی علمی، نظارت و ارزیابی بر مشاورین مدارس است. این بخش به منظور اعطاء بینش صحیح به طلاب، نسبت به دفع و حل مسائل و مشکلات احتمالی پیش رو ايجاد شده است و در حال حاضر کلیه مدارس سطح 2 و3 تحت پوشش استان، مجهز به دفاتر مشاوره مي باشند و تعداد 19 مشاور به طور رسمی در حال فعالیت هستند
*اخلاق و تهذيب: برنامه ریزی برای ايجاد فضاي اخلاقي و معنوي در مدارس علمیه، نظارت بر برگزاری دروس اخلاق مدارس و تربیت مربی اخلاق در دستور کار این بخش است.
*بسیج: فعالیتهای معاونت فرهنگی استان در این بخش شامل ایجاد پایگاه های بسیج طلاب در مدارس و نظارت بر آن و برگزاری اردوی راهیان نور است.
*مناسبتهای ملی مذهبی: حمایت مالی از مراسم و مناسبتها، برگزاری همایش و نشستهای فرهنگی، ارسال جزوات برنامه های پیشنهادی مناسبتها به مدارس، برگزاری برنامه های مناسبتی مشترک بین مدارس از جمله فعالیتهای معاونت فرهنگی استان در این بخش است.
2-بخش تربیتی: فعالیت بخش تربیتی شامل مواردي از قبيل برگزاری مسابقات و اردوهای استانی، نظارت بر فعالیتهای تربيت بدني، بهداشت، خوابگاه و فعالیتهای عام المنفعه مدارس است.

3-بخش تبلیغ و دانش آموختگان: این بخش در راستای نشر معارف دین و با هدف افزایش دانش، بینش و مهارت افزایی طلاب، برنامه ها و فعالیت هایی از قبيل ساماندهي، جذب، گزينش، آموزش و تایید صلاحیتهای عمومی مبلغان برای اعزام را انجام مي دهد.

اوقات شرعی

امروز : سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱
۲۸ ذي القعدة ۱۴۴۳