روش خوشبختی به قلم بانوامین

شناسه نوشته : 27996

1399/03/24

تعداد بازدید : 1238

روش خوشبختی به قلم بانوامین
راز رسیدن به خوشبختی از زبان بانو مجتهده امین

زن موجود جمیل و ظریفی است که مظهر جمال خلقت است. (بانوامین)

 

 

در افراد بشر مخصوصا در جماعت بانوان کسی پیدا نمی‌شود، که آرزوی خوش‌بختی و سعادتمندی در دل خود نپروراند، لکن چنین گمان می‌شود که سعادت و خوش بختی یک سرنوشت ازلی است...
کتاب «روش خوش‌بختی و توصیه به خواهران ایمانی» شامل مباحث اخلاقی و تربیتی خانواده از منظر قرآن کریم و روایات اهل‌بیت-علیهم‌السلام- است. در این کتاب، بانو مجتهده امین با قلم روان و زبان ساده و صمیمی، ضمن بیان ریشه سعادت یا شقاوت در افراد، دو رکن اساسی؛ «آسایش بدن و صحت مزاج» و «آسایش فکر و استراحت خیال و آرامش روح» را برای خوش‌بختی برشمرده و اصولی را که برای خوش بختی و سعادتمندی باید مراعات شود، تبیین کرده است.

 

کتاب «روش خوشبختی»، کتابی است که خود بانو امین در مقدمه آن می‌نویسند: «در نظر دارم به یاری خداوند متعال به‌طور ساده و مختصر پیامی مشتمل بر اندرزهای نیکو به خواهران ایمانی خود ابلاغ کنم. در افراد بشر مخصوصاً در جماعت بانوان کسی پیدا نمی‌شود که آرزوی خوشبختی و سعادت‌مندی در دل خود نپروراند، لکن چنین گمان می‌شود که سعادت و خوشبختی، یک سرنوشت ازلی است و حصول آن مافوق تدبیر بشر است، این است که در مقام تحصیل آن برنمی‌آید.

«ای خواهر محترم و ای دوشیزگان عزیز! اگر آرزوی خوش‌بختی و کامیابی دارید، گوش‌ دل باز کنید تا من راه و روش و طرز رفتار یک خانم خوشبخت و سعادت‌مند را برای شما شرح دهم. تا آن‌که بفهمید و تصدیق نمایید که خوش‌بختی و کام‌یابی در چیزهایی نیست که تصور می‌کنید و آرزو دارید. وقتی به آن برسید و در پس هر آرزویی صدها آرزوی دیگر همراه دارید و عمر عزیز خود را به همین‌طور می‌گذارنید. این‌ها آرزوهای بچه‌گانه است و عقلایی نیست. …ریشه خوش‌بختی و بدبختی را در باطن خود پیدا کن و پیش از آن‌که وسایل خوش‌بختی را فراهم کنیم، بایستی بدانیم خوش‌بختی چیست و بدبختی کدام است.» 

اوقات شرعی

امروز : چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
۱۶ شوال ۱۴۴۳