از سوی کارگروه فرهنگ، هنر و رسانه کمیته بانوان کنگره ملی شهدای استان قم صورت پذیرفت:

فراخوان ملی تولیدات و ایده‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در حوزه ادبیات و هنرکودک منتشرشد

شناسه خبر : 102723

1399/11/11

تعداد بازدید : 229

فراخوان ملی تولیدات و ایده‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای در حوزه ادبیات و هنرکودک منتشرشد
معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان قم، از اعلام فراخوان ملی تولیدات و ایده های فرهنگی، هنری و رسانه ای در حوزه ادبیات و هنر کودک خبر داد.

خانم "فهیمه نیک‌زاد"، در گفتگو با خبرنگار ما، تشکیل کمیته امور بانوان را از جمله کمیته های تخصصی کنگره ملی شهدا عنوان کرد که عهده‌دار اقدامات اجرایی در عرصه‌ی تجلیل از بانوان شهیده‌ی استان و تبیین نقش بانوان منتسب به شهدا و ترویج فرهنگ ایثار، جهاد و شهادت برای مخاطبان بانوست.

وی تصریح کرد:  بر اساس مصوبات کمیته، مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی خواهران استان قم، مسئولیت کارگروه فرهنگ، هنر و رسانه‌ی این کمیته را برعهده دارد. جشنواره‌ی تولیدات و ایده‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کنگره‌ی ملی شهدا در حوزه‌ی ادبیات و هنر کودک به عنوان یکی از برنامه‌های این کارگروه هست.

 اهداف فراخوان

 خانم نیکزاد هدف از این فراخوان را ترویج فرهنگ و ادبیات قابل‌فهم، مؤثر و پیش‌برنده در حوزه‌ی ایثار و مقاومت در میان کودکان؛بازخوانی حماسه‌ها و درس‌های ایثار و مقاومت برای فرزندان امروز انقلاب؛انتقال هنرمندانه‌ی‌ معارف و آرمان‌های انقلاب و دفاع مقدس به کودکان؛تحکیم ارتباط قلبی، عاطفی، عرفانی و معنوی میان کودکان امروز با شهدا و میراثشان؛مقابله با شبیخون فرهنگی دشمن از طریق الگودهی و اسطوره‌سازی شهدا و ایثارگران برای نسل امروز؛تقویت روحیه‌ی خودباوری سلحشوری و گسترش فرهنگ معنویت و ایثار با معرفی اسوه‌های جهاد و مقاومت و سبک زندگی و تربیتی شهدا در بین کودکان و نوجوانان؛ وشناخت ظرفیت‌های موجود و پشتیبانی از استعدادهای فرهنگی هنری و رسانه‌ای در نشر سیره‌ی شهدا عنوان کرد.

بخش‌ها و قالب‌های فراخوان

وی ضمن اشاره به بخش های و قالب های فراخوان گفت: هنرمندان و علاقه‌مندان می‌توانند در دو بخش اصلی تولید اثر و ارائه‌ی ایده، در این فراخوان شرکت کنند. آثار در قالب‌های شعر، داستان، نمایشنامه، تصویرگری کتاب، پویانمایی و فلش کارت فراخوانده شده‌اند و ایده‌ها در زمینه‌ی طراحی بازی(دیجیتال و غیردیجیتال)، طراحی و چاپ روی لباس (پیراهن، روسری و کلاه) و طرح نوشت‌افزار گرد هم می‌آیند.


محورهای موضوعی و درونمایه‌ی آثار و ایده‌ها

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان قم، خاطرنشان کرد: این فراخوان با هدف تجمیع آثار و ایده‌ها برای مخاطب کودک و با درونمایه‌ی محورهای محتوایی حماسه، ایثار، شهادت و میهن‌دوستی؛معرفی و زندگی‌نامه‌ی حماسه‌آفرینان استان قم؛وصیت شهدا و توصیه‌ی ایثارگران استان قم به کودکان و نوجوانان؛وصیت‌نامه‌ی شهدای نوجوان استان قم؛ وصیت‌نامه‌ی دانش‌آموزان شهید استان قم؛ خاطرات کودکانه‌ی فرزندان و اطرافیان شهدای استان قم و نمادهای تصویری وکلامی دفاع مقدس اعلام شده است.


ضوابط عمومی

وی رعایت اصل اخلاق و تعهد را از اصول ضروری این فراخوان بیان کرد و افزود: هرگونه کپی یا بهره از آثار مشابه بدون مجوز و ذکر، منجر به حذف شرکت‌کننده و ممنوعیت او از شرکت در برنامه‌های بعدی‌ می‌شود. در این مرحله شرکت آثار و ایده‌ها، به صورت انفرادی‌ست. محدودیتی برای شرکت در بیش از یک بخش وجود ندارد و افراد می‌توانند در تمام بخش‌ها شرکت کنند.

 خانم نیکزاد با بیان اینکه هر یک از بخش‌های این گردهمآیی با توجه به اهداف فراخوان، ویژگی‌های مخاطب و مؤلفه‌های قالب، دارای ضوابطی مستقل‌اند، رعایت این ضوابط را ضروری دانست و یادآور شد:

در بخش شعر، استفاده از تمام قالب‌های شعری کلاسیک و نو مجاز است. همچنین هر شرکت‌کننده می‌تواند حداقل یک و حداکثر سه شعر به فراخوان ارسال کند.شاخص‌های ارزیابی در این بخش؛ زبان، موسیقی و وزن، تخیل و اندیشه خواهد بود.

وی قالب داستان را از دیگر قالب های مسابقه عنوان کرد و افزود: در این بخش، از میان قالب‌های داستان‌نویسی، «داستان‌ کوتاه» و «داستانک» فراخوانده می‌شوند. هر شرکت‌کننده می‌تواند حداقل یک و حداکثر دو داستان به فراخوان ارسال کند. شاخص‌های اختصاصی ارزیابی در این بخش زبان، پیرنگ، شخصیت‌پردازی، غیرمستقیم‌گویی، باورپذیری و خلاقیت خواهد بود.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان قم، ضمن اشاره به قالب نمایشنامه در این جشنواره، ضوابط آن را اینچنین برشمرد: نمایشنامه‌ تک قسمتی باشد. نمایشنامه‌های صحنه‌ای و عروسکی پذیرفته می‌شوند. محدودیتی برای تعداد نمایشنامه‌های یک شرکت کننده وجود ندارد.شاخص‌های اختصاصی ارزیابی در این بخش؛ زبان، تعلیق و کشش، گفت‌وگو، شخصیت‌پردازی و نزدیکی به فرهنگ بومی خواهد بود.

وی ضوابط شرکت در بخش تصویرگری کتاب کودک را آزاد بودن هر سبک هنری و تکنیک و عدم محدودیت در تعداد آثار هنری عنوان کرد و گفت: شاخص‌های اختصاصی ارزیابی در این بخش انتخاب داستان یا شعر مناسب، رنگ، بهره از فرهنگ و نمادهای بومی، اجرای تکنیک و خلاقیت خواهد بود.


خانم نیکزاد، پویا نمایی را نیز از دیگر قالب های پذیرفته شده در این فراخوان دانست و افزود: مدت پویانمایی، بایدکوتاه باشد. هر شرکت‌کننده می‌تواند حداقل یک و حداکثر پنج اثر به دبیرخانه ارسال کند. فیلم در یکی از فرمت‌های رایج و روی لوح فشرده و فیلم‌نامه در نمونه ‌برگ شماره 2 به دبیرخانه ارسال شود. شاخص‌های اختصاصی ارزیابی در این بخش انتخاب فیلم‌نامه‌ی مناسب(روایت، شخصیت‌پردازی، باورپذیری و جذابیت)، کارگردانی و تکنیک‌های تصویری خواهد بود.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان قم، مهلت ارسال  آثار را تا 22بهمن دانست و خاطرنشان کرد: زمان اعلام نتایج، 22اسفندماه، همراه با روز بزرگداشت شهدا خواهد بود. از برگزیدگان هر بخش در جایگاه رتبه‌ی اول، دوم، سوم و شایسته‌ی تقدیر قدردانی خواهد شد. اهدای جوایز و بهره‌مندی از خدمات و پشتیبانی‌های تولید، چاپ و نشر از جمله امتیازات در نظر گرفته شده برای آثار برگزیده است.

خاطرنشان می شود علاقمندان برای ارتباط با دبیرخانه جشنواره می توانند علاوه بر تماس با شماره 02531285151 به نشانی الکترونیک shohada_qom@whc.ir آثار خود را ارسال کنند یا به نشانی قم میدان ارتش، بلوار الغدیر، کوچه‌ی یک، مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم مراجعه کنند.

دانلود فایل ضوابط و آیین نامه جشنواره و نمونه برگ های شماره 1و2و3و4

rss

    اوقات شرعی

    امروز : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
    ۲۵ رجب ۱۴۴۲

    عضویت در خبرنامه