جلسه شورای مرکز پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم برگزارشد

شناسه خبر : 103444

1399/11/21

تعداد بازدید : 67

جلسه شورای مرکز پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم برگزارشد
در جلسه شورای مرکز پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم بر ضرورت راه‌اندازی مرکز پژوهشی بانوان و چگونگی حضور زنان پژوهشگر و نیز تربیت بانوان متخصص، تاکید شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی،جلسه شورای مرکز پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم با حضور حجج الاسلام والمسلمین آقایان امینی، رفیعی، حسین تهرانی، رادنیک، حسین زاده، دکتر عظیم عابدینی و خانم‌ها ویدا سالمی، نجمه نجم، زهره رنجبر و طاهره حیاتی در محل مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم برگزارشد.

در این جلسه، بر ضرورت راه‌اندازی مرکز پژوهشی بانوان و چگونگی حضور زنان پژوهشگر و نیز تربیت بانوان متخصص، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین حسین تهرانی، مدیر حوزه علمیه خواهران استان قم با بیان اینکه کار ویژه مرکز پژوهشی مدیریت حوزه علمیه خواهران استان قم، ایجاد فضای مناسب و ارائه خدمات پژوهشی برای رشد و ارتقای بانوان در مسیر پژوهشی است، گفت: در گام اول، کارورزی برای پژوهشگران با حضور همه طلاب به صورت داوطلبانه در دوره‌های مرکز در نظر گرفته می‌شود.
در ادامه، حجت السلام والمسلمین امینی، با اشاره به ضرورت راه‌اندازی مرکز پژوهشی برای جذب بانوان، نیاز کنونی حوزه علمیه خواهران را تربیت بانوان پژوهشگر دانست و خاطرنشان کرد: تعداد اندکی از بانوان طلبه، پژوهشگران بالفعل هستند، اما بیشتر طلاب به ویژه برای نگارش پژوهش‌های الزامی، نیاز به حمایت و ارائه خدمات پژوهشی دارند. سیاست کلان حوزه باید حمایت و خدمت‌رسانی پژوهشی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به تمامی طلاب باشد.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، بر تعیین مأموریت و هدف این مرکز پژوهشی و شناسایی مخاطبان تأکید کرد و اظهار داشت: باید مشخص شود که مخاطبین، محقق بالفعل هستند یا صرفاً کارورزی می‌کنند.

وی پیشنهاد داد: کانونی با عنوان پژوهش‌سرا برای حضور پژوهشگران در مسیر تبدیل شدن به پژوهشگران بالفعل راه‌اندازی شود؛ تا اینها زمینه‌ساز برای شکل‌گیری مراکز پژوهشی شوند. این پژوهش‌سراها محدودیت‌های آیین‌نامه‌ای مرکز پژوهش را ندارند، در نتیجه گروه‌های متعدد می‌تواند ایجاد شود. لازمه‌ی آن نیز تنظیم اساسنامه و تعیین سیاست‌ها و اصول اولیه در راستای تربیت پژوهشگر است.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی تصریح کرد: جذب تعدادی پژوهشگر در یک مرکز پژوهشی، مشکلات را حل نمی‌کند و نیازهای حوزه خواهران رفع نمی‌شود؛ نکته مهم، کارایی و انتظار ما از مرکز پژوهشی خواهران است. حوزه خواهران هم اینک وظیفه تربیت نیروی کارآمد و کارورزی برای آنها را دارد؛ تا پس از تربیت شدن، ایجاد زمینه برای جذب آنها در مراکز پژوهشی در دستور کار قرار بگیرد.

در این نشست، خانم دکتر نجم گفت: جایگاه یک مرکز پژوهشی با تمامی استانداردهای کمی و کیفی در حوزه علمیه خواهران خالی است، ظرفیت هم وجود دارد.

وی پیشنهاد داد: برای استفاده از ظرفیت بالفعل بانوان پژوهشگر در جهت رشد و ارتقای افراد مستعد، مرکز پژوهشی با جذب پژوهشگر راه‌اندازی شود.
همچنین خانم دکتر سالمی نیز در این جلسه اظهار داشت: در گام اول، حلقه‌های پژوهشی برای تربیت پژوهشگر ايجاد شود، برای اینکه در دراز مدت زمینه‌ساز تشکیل گروه‌های پژوهشی در مرکز پژوهشی شوند؛ این پیشنهاد، با ملاحظه نبود بودجه است. جذب هیأت علمی و غیره نیاز به امکانات و تخصیص بودجه دارد. اگر تخصیص بودجه صورت پذیرد، امکان راه‌اندازی مرکز پژوهشی برای جذب پژوهشگران بالفعل وجود دارد.

وی تاکید کرد: ایجاد مکانی برای جذب بانوان پژوهشگر در قم ضروری است و حوزه علمیه خواهران باید متولی راه‌اندازی آن باشد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین رادنیک با اشاره به اینکه مرکز پژوهشی نیاز به پژوهشگران بالفعل دارد؛ یادآور شد: بر اساس ساختار موجود، راه برای رسیدن به دریافت مجوز برای مرکز پژوهشی دور است! باید پیشنهادی ارائه شود که دور دست نباشد و سازوکار مرکز پژوهشی را هم داشته باشد. دو مسئله اساسی در راستای راه‌اندازی مرکز پژوهشی باید درنظر گرفته شود؛ یکی پررنگ کردن و عمق بخشیدن به مسئله پژوهش در میان بانوان طلبه، دوم، جذب پژوهشگر و هیئت علمی پژوهشی.
خانم رنجبر، معاون آموزش حوزه علمیه خواهران اظهار داشت: فرصت ویژه برای انجام پروژه‌های پژوهشی، رساله‌های علمی طلاب سطح چهار حوزه علمیه خواهران است. شناسایی پروژه‌های پژوهشی، ساماندهی آنان و ارائه خدمات پژوهشی، در راستای نگارش رساله‌های علمی سطح۴ است.
خانم حیاتی، معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان قم از ادامه دار بودن این جلسات در راستای راه‌اندازی مرکز پژوهشی مدیریت حوزه‌ علمیه خواهران استان قم خبر داد.

rss

    اوقات شرعی

    امروز : سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
    ۲۵ رجب ۱۴۴۲

    عضویت در خبرنامه