با هدف تبیین پذیرش حوزه علمیه خواهران استان قم صورت گرفت:

نشست خبری سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم با اصحاب رسانه

شناسه خبر : 122396

1401/02/20

تعداد بازدید : 53

نشست خبری سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم با اصحاب رسانه
سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم از آغاز پذیرش مدارس علمیه خواهران استان قم در سطوح مختلف تحصیلات حوزوی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه، نشست خبری سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم با حضور خبرنگاران نهادهای خبرگزاری فارس، ایسنا، ایکنا، ایرنا، شبستان، صدا و سیما و خبرگزاری حوزه‌های علمیه برگزار شد.

خانم عزیزاللهی سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم ضمن عرض خیر مقدم به خبرنگاران حاضر در جلسه اظهار داشت: پذیرش حوزه علمیه خواهران استان قم از15 فروردین 1401 آغاز و تا 31 اردیبهشت ماه ادامه دارد.

ایشان تصریح کرد: شعار سال حوزه علمیه خواهران استان قم تربیت طلبه مهذب، با بصیرت و کارآمد است؛ تحقق این هدف مهم با وجود هجمه‌های فرهنگی و سایر نیازهای مرتبط در جامعه،  در صورتی ممکن خواهد شد که ثبت نام و پذیرفته شدگان حوزه از آمار بالایی برخوردار باشد که نهایتاٌ ثمره‌اش بهگزینی خواهد بود.

وی اضافه کرد: در اهمیت تحصیل در حوزه های علمیه خواهران همین بس که مقام معظم رهبری از آن با عنوان پدیده‌ی مبارک یاد میکنند و  طبق تعبیر ایشان، حادثه‌ی پر معنایی هست و جامعه ما نیازمند بانوان فقیه است.

سرپرست حوزه علمیه خواهران با اشاره به تبلیغاتی که مدارس علمیه خواهران استان قم در راستای اطلاع‌رسانی امر پذیرش خواهران آغاز نموده اند افزود: معاونت فرهنگی و معاونت آموزش حوزه علمیه خواهران استان قم نیز در این زمینه از روش‌های مختلفی استفاده نموده‌اند تا جایگاه ویژه حوزه خواهران بخوبی تبیین شود اما نقش بی بدیل و عظیم رسانه در این امر مقدس قابل انکار نیست.

وی با توجه به جهاد تبیینی که مورد تاکید مقام معظم رهبری هست افزود: گرچه  بخصوص در  سالهای اخیر بحث اشتغال طلاب خواهر پررنگتر شده، اما تلقی ما این است که یکی از اهم فواید تحصیل حوزوی خواهران و بلکه اهداف همسو با مدیریت معنوی جامعه اسلامی، که عبارتست از  تربیت مادران عالمه ‌با شخصیت جامع، به خوبی تبیین نشده است؛ چرا که مادر فهیمه، مومنه و عالمه می‌تواند یک خانواده و به تبع جامعه را به سمت هدف اسلامی و خروجی عالی سوق دهد؛ و لذاست که غرب خانواده و زنان را هدف قرار داده است.

خانم عزیزاللهی آماری از طلاب حوزه استان قم ارائه داد و گفت: در حال حاضر حدود  3000 طلبه جاری در حال تحصیل و 2785 طلبه فارغ التحصیل جزء طلاب مدارس علمیه خواهران استان قم هستند.

وی در پاسخ سوال خبرنگاران در خصوص رشته ها و مقاطع تحصیلی گفت: هم اینک ۳ مدرسه از مدارس علمیه استان قم پذیرای مقطع سطح 4 در گرایشهای مختلف از جمله  فقه خانواده، تفسیر تطبیقی، کلام اسلامی، حکمت متعالیه، علوم و معارف اسلامی و ادبیات عرب  هستند و در سطح 3 که بالغ بر ۷ مدرسه میباشد علاوه بر رشته‌های فقه و اصول، تفسیر، کلام، تاریخ ، ادبیات عرب، مشاوره و تربیت دینی، در سال جاری گرایش مطالعات زنان در پژوهشکده زن و خانواده  نیز بعنوان دومین دوره تشکیل می شود؛ وی همچنین از تشکیل مقطع سطح ۲ از دیپلم در ۱۰ مدرسه استان و ۴ مدرسه به صورت پذیرش از سیکل خبر داد.

ایشان در پاسخ به اینکه آیا میزان ظرفیت پذیرش امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده یا خیر اظهار داشت: با توجه به تایید مجوز چند رشته و مقطع جدید برای برخی مدارس علمیه، انتظار میرود که پذیرش بیشتر باشد.

سرپرست حوزه علمیه خواهران استان قم در خصوص اینکه چرا تعداد دروس حوزه های علمیه، واحدهای بیشتری نسبت به دروس دانشگاهی دارد، تصریح کرد: دروس حوزوی در مقطع کارشناسی (سطح2)  حدود 60 واحد بیشتر از دروس دانشگاهی است و به نظر می‌رسد این تفاوت با توجه به اهداف حوزه و کیفیت ارائه و محتوا قابل توجیه باشد.

وی در پاسخ به این سوال که از بین فارغ التحصیلان چه تعداد فعال فرهنگی جزء خروجی های حوزه علمیه استان قم محسوب می‌شود، گفت: علاوه بر ورود خواهران حوزوی به کارهای اجرایی و مدیریتی، در حال حاضر تعداد قابل توجهی از طلاب  جذب مدارس آموزش و پرورش شده و یا در حال جذب هستند و 500 مبلّغ و فعال فرهنگی مشغول تبلیغ بوده و نیز مؤلفین و پژوهشگران متعددی نیز در حال فعالیت هستند.

خانم عزیزاللهی در پایان از حضور خبرنگاران و همکاری آنان با حوزه علمیه خواهران استان قم در امر تبلیغ پذیرش حوزه خواهران تشکر و قدردانی کرد.

rss

    اوقات شرعی

    امروز : سه شنبه ۷ تير ۱۴۰۱
    ۲۸ ذي القعدة ۱۴۴۳

    عضویت در خبرنامه