معرفی کتاب

شباهت تخریب بقیع توسط وهابیت به اقدام ابرهه

شناسه خبر : 122464

1401/02/20

تعداد بازدید : 10

شباهت تخریب بقیع توسط وهابیت به اقدام ابرهه
معرفی کتاب ادبِ فنای مقربان، به مناسبت تخریب قبور ائمه بقیع علیهم السلام توسط وهابیت و شباهت آن به اقدام ابرهه

آیت الله جوادی آملی:

در خصوص حادثه جانگداز و تلخ و رقت‌بار تخریب قبور پربرکت ائمه بقیع که به دست وهابی‌ها انجام شد این نکته اهمیت دارد که هیچ فرقی از این نظر بین جیش ابرهه و این وهابی‌ها نبود، چرا که آنها آمدند کعبه را خراب کنند و اینها هم آمدند با امامت بجنگند ولی نشد! خذلهم الله تعالی.

 درست است که چهار تا آجر را برداشتند، اما بالاخره امامت سرِ جایش محفوظ ماند.✓

 شرق عالم و غرب عالم را معارف وجود مبارک امام باقر و امام صادق (علیهم السلام)، امام سجاد و امام مجتبی (علیهم آلاف التحیة و الثناء) فرا گرفته است.

ان‌شاءالله با گسترش اسلام ناب و عاقل شدن مردم حجاز، جریان توهّم و یخ‌بسته وهابیت هم رخت برمی‌بندد و جریان توسل و شفاعت برای آنها حل می‌شود.

اهل‌بیت (علیهم‌السلام) مظاهر کامل «ذو رحمةٍ واسعة» و وارثان «رحمة للعالمین» هستند، لذا چشمه‌های رحمت در خانه‌هایشان می‌جوشد و از آنجا جاری شده، به دیگران می‌رسد.

 بنابراین، درس رحمت، عطوفت، گذشت و مهربانی بی‌منت را باید از مکتب آنان آموخت، زیرا احسان و انعام انسان‌ها به یک‌دیگر معمولاً ً با انتظار مقابله به مثل، انتظار تشکر و…همراه است، لیکن ترحم و تفضّل اهل‌بیت (علیهم‌السلام) صرفاً برای خداست و انتظار مقابله به مثل، تشکر و تقدیر از هیچ کس ندارند، یعنی همان گونه که خدای سبحان با رحمت عامّه و واسعهٴخویش موجودات را خلق کرده، نیازمندی‌های آنها را برآورده می‌کند و از کسی انتظار پاداش و تشکر ندارد، آنان نیز چون مظاهر رحمت عامّهٴخداوندند حوائج مادی و معنوی مخلوقات الهی را برآورده می‌کنند و از کسی انتظار پاداش و تشکر شخصی ندارند.

نه تنها در مورد رسالت، شعارشان ﴿قل لا أسئلکم علیه أجراً﴾است، بلکه در مورد اِطعام و احسان نیز می‌گویند: ﴿إنما نُطْعمکم لوجه الله لا نرید منکم جزاءً ولا شکوراً﴾؛ فقط برای رضای خدا شما را اطعام می‌کنیم و از شما نه توقّع جزا و پاداش داریم و نه انتظار تشکر و تقدیر.

یعنی همان‌گونه که «حبّاً لله» خدا را عبادت می‌کنند، سایر اعمال و افعالشان را نیز فقط «حباً لله» انجام می‌دهند.✓

کتاب ادبِ فنای مقربان، ج ۱ص ۱۶۰

سخنرانی مبحث ولایت و امامت جلسه ۳۱سال ۸۶

rss

    اوقات شرعی

    امروز : چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
    ۱۶ شوال ۱۴۴۳

    عضویت در خبرنامه